Keyif Bahçesi...

Gazeteler’de bir haber.Efes Pilsen Terrel Mcintyre alicakmis..Mario Kasun’u ,Charles Smith’i Nachbar’ı aldı’da ne oldu ? Efes pilsen’ de ciddi bir anlayış değişikliğine gidilmesi şart.Taşıma su ile değirmen dönmeyeceğini dünya basketbolunda artık herkes anladı.

Efes Pilsen’in bu sene kadrosunda skora katkı yapan , önemli dakikalar alan yerli oyuncuların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Oysaki takımın şimdiye kadar ki geçmişten aldığı en önemli miras öncelikle iyi bir hücumun iyi bir savunma demek olduğu şeklindeydi. Oysaki bu sene gördük ki takım sürekli olarak ideal kadro düzenini bulmada zorlandı.

Geriye düştüğü anlarda belki mücadele etti ama çoğu zaman son noktayı koyabilecek lider ruhlu bir oyuncunun yaratıcılığından yoksundu.
Aslında bu işe uygun Rakoçevic gibi bi yıldız benchte bulunuyordu. Ancak nedense Efes’in şablonunda Rakocevic sadece bir görev oyuncusu nosyonu ile oynatıldı.Bugün Türkiye ligine bakarsanız büyük yatırım yapan takımların farkı hemen hissedilir.Dolayısı ile bu takımları Türkiye ligini sınırlı tutarak değerlendiremezsiniz.
Milyonlarca Euro’ya alınan Efes Pilsen gibi bir organizasyonun içinde yer alan oyuncular mutlaka daha iyisini yapmalıydı. Çünkü artik seyircin de Efes’e artık grup takımı gibi yaklaşmaya başladığı anlar çoğaldı. Mutlaka bir final four görmek şart Peki nasıl ?
Efes pilsen kadrosunda yerli oyuncuların aldığı sorumluluk artmalı. Takımın şimdiye kadar en cok kendini fark ettiren ve üstyapıyı destekleyen altyapı organizasyonu geliştirilmeli. Bir kaç tecrübeli ve kariyerli oyuncu yanında mümkünse Avrupa da ilk sezonunu geçiren yabancılar yada NCAA’den başarıya aç oyuncular alınmalı.


Takım eskisi gibi arka alanda topa hükmetmeyi ,karşı takımı top çevirmeye zorlamayı denemeli,ribaundlar da ısrarcı olmalı. Görüldü,ki,içerde çakılı ynayan,atletik,yetenekleri,Kasun, gibi,zayıf,oyuncular,çember altında destek,gelmeyince yeterli katkıyı yapamıyor.Nachbar,ın zaten neden oynatılmadığını anlamak güç. Bu sene Efes maçlarının çok fazla fark olmadan kaybedilmesi kimseyi aldatmasın.Bu takım daha son 16 ya kaldığında daha bir adım gidemeyeceği anlaşılıyordu. Gitseydi nemi olurdu..? Elbette süpriz…